SITM
Przez 13, w większości nader szczęśliwych aniżeli pechowych, lat aktywności zawodowej od chwili ukończenia studiów magisterskich na kierunku Filologia germańska uczyłem języka jako lektor, udzielałem prywatnych lekcji i korepetycji, wykonywałem tłumaczenia – przysięgłe i zwykłe, prowadziłem zajęcia w szkołach wyższych i kolegiach z zakresu praktycznej nauki języka, literatury, kultury i historii krajów niemieckojęzycznych oraz wiedzy o nich aż wreszcie zakotwiczyłem w porcie o nazwie Dydaktyka przekładu w Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie (z którego bez żalu już wypłynąłem byłem).
W tym ostatnim miejscu spędziłem niemal pięć lat z owych trzynastu na wstępie wymienionych, i nie tylko wierzę czy mam nadzieję, ale jestem pewien, że ów rok trzynasty będzie absolutnie przełomowy! Tu, na tej stronie internetowej, zostanie umieszczona moja najważniejsza, najbardziej przemyślana, dopieszczona i najobszerniejsza publikacja, nazywana przeze mnie w skrócie SITM – od angielskiego Simultanous Interpreting Teaching Model (amerykańcy uwielbiają skróty, które dają się łatwo wymówić, czasem można odnieść wrażenie, że to nazwy instytucji czy projektów dopasowuje się do skrótów, a nie tworzy skróty od nazw).
I tyle tytułem wstępnego objaśnienia rzeczy, choć dużo jaśniej to się raczej od tych kilkudziesięciu słów na jej temat zapewne nie zrobiło. Zatem wszystkich, którzy chcą / muszą / potrzebują nauczyć się dobrze tłumaczyć ustnie z polskiego na niemiecki i odwrotnie zapraszam do regularnego odwiedzania mojej strony. Będę Was informował co miesiąc o postępach w pracach nad projektem, który – według posiadanych przeze mnie informacji – nie został jeszcze nigdzie, nigdy i przez nikogo zainicjowany.
Na razie na warsztacie jest blisko 300 stron tekstów źródłowych z różnych dziedzin ludzkiej aktywności, które uwzględniają najpopularniejsze dziedziny nauki oraz odpowiadają obszarom, w których aktywność tłumaczeniowa jest najczęściej podejmowana.
Walka trwa! - Aktualizacja stanu rzeczy za miesiąc.
Pozdrawiam,
Darek "Max" Makselon